3. Mateusz Jurasz

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I IM. STANISŁAWA STASZICA W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

Skrócony opis kandydatki na radną / kandydata na radnego

Cześć. Jestem Mateusz mam 17 i chodzę do 3 klasy w liceum Staszica i kandyduję na młodzieżowego radnego w naszym mieście. Jestem osobą zaangażowaną i chętną do działania. Chciałbym aby Ostrowiec stał się miejscem, które będziemy chcieli wspominać w dorosłym życiu. Jeśli chcesz aby głos młodych miał znaczenie a Ostrowiec był dla nas przyjaznym miejscem, zagłosuj na mnie.

Opis aktywności i doświadczenia kandydatki / kandydata

Od zawsze aktywnie uczestnicze w życiu szkolnym, ale także działam poza szkoła. Przez wiele lat od pierwszej klasy szkoły podstawowej należałem do harcerstwa i to właśnie wtedy zacząłem aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Brałem udział w zbiórkach charytatywnych, jedziłem na obozy, zloty i biwaki. W szkole podstawowej działałem w wolontariacie szkolnym. Wspomagaliśy poprzez różne zbiórki miedzy innymi utrzymując przez cały okres dzieciństwa i nauki wybraną przez naszą szkołe dziewczynkę z Afryki. W liceum razem z moją klasą organizowaliśmy liczne kiermasze gdzie zbieraliśy na przykład na schronisko dla zwierząt, ale także na potrzeby uczniów naszej szkoły. Uczesticzyłem również w projekcie '"Aktywni i odpowiedzialni" w ramach którego brałem udział jako mowca w debatch oksfordzkich. W ubiegłym roku szkolnym dotarłem także do etapu wojewódzkiego "Olipiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym". Angażuje się również w promocję języka i kultury francuskiej. Od dwóch lat jestem współprowadzącym ostrowieckich obchodów Dnia Frankofonii. W tym roku przyjmowałem jednego z francuzów, którzy przyjechali do Ostrowca z naszego bliźniaczego miasta Gennevilliers. Cały czas utrzymuję dobry kontakt z moimi przyjaciółmi z Francji, pokazując im Polskę i poznając Francję. W tym roku jestem również przewodniczącym samorządu klasowego.

Wizja na działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Chciałbym zostać członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, ponieważ wierzę, że głos młodzieży powinien zostać wysłuchany. Zależy mi na tym, aby aktywnie uczestniczyć w życiu miasta oraz współtworzyć przestrzeń zarówno dla młodzieży jak i taką w, której młodzież ma realny wpływ na otoczenie.

Szczególnie chciałbym działać w komisji związanej z kulturą lub relacjami zagranicznymi. Te dwie dziedziny zainteresowały mnie przez wydarzenia organizowane w naszym mieście. Osobiście uczestniczyłem w wielu wydarzeniach kulturalnych takich jak wystawy sztuki, przedstawienia teatralne czy różnego rodzaju spotkania, czasami nie tylko jako widz ale i uczestnik. To właśnie pokazało mi, że Ostrowiec ma ogromne możliwości do organizacji takich wydarzeń, które mogłyby łączyć pokolenia. Dzięki mojemu zaangażowaniu w promocję języka francuskiego i nawiązanie przyjaźni z niektórymi z naszych gości z Francji zauważyłem jak ważna jest współpraca międzynarodowa. Zdałem sobie także sprawę z tego, że to właśnie jest kierunek, który chciałbym rozwijać dalej na studiach.

Podczas trwania kadencji chciałbym zrealizować inicjatywy, które integrują pokolenia, promują aktywność społeczną i wolontariat, rozpowszechniają kulturę wśród młodzieży, budują świadomość obywatelską oraz pokazują jak ważna jest współpraca zarówno tu u nas międzyszkolna ale też ogólnopolska jak i międzynarodowa.

Udział w Młodzieżowej Radzie traktuję również jako szansę na rozwój osobisty. Chciałbym nauczyć się jak działa samorząd i jak wygląda proces podejmowania decyzji, jak skutecznie pracować w zespole i prowadzić dialog oraz jak organizować projekty społeczne.

Działalność poprzedniej Młodzieżowej Rady Miasta uświadomiła mnie że młodzież ma głos oraz że Ostrowiec może być przyjazny młodym ludziom i, że może być to miejsce do którego będziemy chcieli wracać wspomnieniami. Te spostrzeżenia przekonały mnie abym to i ja kandydował w tej edycji.