LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR I IM. STANISŁAWA STASZICA W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM
Skrócony opis kandydatki na radną / kandydata na radnego
Cześć! Mam na imię Zosia, mam 16 lat i chodzę do Staszica. Kandyduję do Młodzieżowej Rady Miasta, bo wierzę, że młodzież zasługuje na więcej niż tylko szkolne życie.
Chcę, żebyśmy mieli realny wpływ na to, co dzieje się w Ostrowcu , nie tylko obserwowali, ale też współtworzyli!
Chcę działać dla nas, organizować kreatywne akcje (np. oparte na kalendarzu świąt nietypowych), wydarzenia oraz różnego rodzaju imprezy tematyczne (np. wakacyjne dyskoteki czy winter party) oraz zadbać o to, żeby młodzież miała swoje miejsce do chillowania, rozmów i wyrażania siebie.
Nie obiecuję cudów, ale gwarantuję zaangażowanie, dobrą energię i otwartość na Wasze pomysły. Młodzieżowa Rada Miasta to szansa na zmiany, które będą widoczne.
Jeśli chcesz, żeby głos młodych był słyszalny i miał znaczenie – oddaj na mnie swój głos. Razem możemy zdziałać naprawdę wiele.
Opis aktywności i doświadczenia kandydatki / kandydata
Od szkoły podstawowej aktywnie angażuję się w działalność społeczną i obywatelską. Już od najmłodszych lat brałam udział w szkolnych akcjach charytatywnych, takich jak zbiórki żywności, odzieży czy środków czystości dla potrzebujących oraz schronisk dla zwierząt. W ramach wolontariatu uczestniczyłam w organizacji wydarzeń szkolnych oraz promowałam ideę wzajemnej pomocy.
W szkole średniej kontynuuję swoją działalność społeczną, współorganizując m.in. kiermasze świąteczne, zbiórki na cele charytatywne oraz akcje proekologiczne. Aktywnie współpracowałam z pobliskimi domami dziecka. Angażowałam się w wydarzenia dedykowane młodzieży. Regularnie biorę udział w akcjach wolontariackich, takich jak „Zbiórka Żywności” czy lokalne sprzątanie terenów zielonych- ,,Sprzątanie Świata''.
W roku szkolnym 2024/2025 pełniłam funkcję przewodniczącej szkoły, co pozwalało mi jeszcze aktywniej działać na rzecz uczniów i ich potrzeb. Reprezentowałam społeczność szkolną podczas spotkań z dyrekcją i również inicjowałam działania integrujące młodzież oraz promujące postawy obywatelskie. Jako osoba zaangażowana, odpowiedzialna i otwarta na współpracę, chcę przenieść swoje doświadczenie na poziom miasta i aktywnie działać w Młodzieżowej Radzie Miasta, reprezentując głos młodego pokolenia.
Wizja na działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego
Chciałabym zostać radną Młodzieżowej Rady Miasta, ponieważ wierzę, że młodzież powinna mieć realny wpływ na to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Mam wiele pomysłów, którymi chciałabym się podzielić i energię do działania. Zależy mi na tym, aby młodzi ludzie w Ostrowcu czuli, że ich głos się liczy i że mogą współtworzyć miasto przyjazne dla siebie.
Interesuję się wydarzeniami kulturalnymi, edukacją poza formalną i angażowaniem młodzieży w ciekawe, wartościowe inicjatywy. Jednym z moich pomysłów jest organizowanie wydarzeń i akcji tematycznych w oparciu o kalendarz świąt nietypowych – takich jak Dzień Życzliwości czy Dzień Pizzy – które mogłyby w kreatywny sposób integrować młodzież, rozwijać ich zainteresowania i tworzyć pozytywną atmosferę w mieście.
Dodatkowo, chciałabym zadbać o to, aby młodzież miała swoje przestrzenie do siedzenia, spotkań i wyrażania siebie – zarówno w formie miejsc w przestrzeni miejskiej (np. strefy chilloutu), jak i poprzez działania takie jak wystawy prac uczniów, możliwość prezentowania swoich talentów czy udział w debatach młodzieżowych.
Podczas kadencji chciałabym nauczyć się, jak skutecznie współpracować w zespole, jak planować i realizować projekty oraz jak rozmawiać z władzami i instytucjami w sposób konstruktywny i odpowiedzialny. Udział w Radzie to dla mnie szansa na rozwój osobisty, ale przede wszystkim – na działanie dla dobra naszej lokalnej społeczności.